سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 13 ارديبهشت 1398 در ساعت 12 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 

یکی از دستگاه های اداری انواع پرینتر یا همان چاپگر است که وظیفه ی چاپ متن و تصاویر مختلف را بر روی کاغذ دارد. بسیاری از افراد در هنگام خرید پرینتر برای مصارف خانگی و یا اداری خود به دلیل تنوع مدل ها سردرگم می شوند و از آنجا که پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان در ادارات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در بین کاربران ایرانی این دو مدل بسیار پر طرفدار است، انتخاب یک مدل از این دو نوع پرینتر برای افراد جای سوال دارد و نمی دانند کدام پرینتر برای مصارف آنها مناسب تر است چرا که در میزان حجم چاپ، سرعت و میزان کیفیت و امکانات با یکدیگر تفاوت هایی دارند از طرفی قیمت پرینتر جوهر افشان و قیمت پرینتر لیزری نیز متفاوت می باشد و همین موضوع سبب می شود تا شما در هنگام خرید این دستگاه وسواس بیشتری را خرج کنید.

ما در این مقاله ضمن آشنایی شما با انواع پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری ، تفاوت عمده آنها را نیز شرح داده ایم پس در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با پرینتر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان برای چاپ تصاویر از رنگ مایع یا همان جوهر استفاده می کند و با پاشیدن رنگ بر روی صفحه کار چاپ را انجام می دهد. پرینترهای جوهر افشان از لحاظ نوع چاپ در دو دسته قرار می گیرند شما  می توانید با مدل های چند رنگ ، چاپ رنگی و با مدل های تک رنگ چاپ سیاه سفید را انجام دهید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی پرینترها دیگر تنها کار ساده چاپ را انجام نمی دهند و از لحاظ کارایی در چند دسته مختلف قرار می گیرند .

 پرینتر تک کاره جوهر افشان :  تنها قابلیت چاپ تصاویر را دارد .

پرینتر سه کاره جوهر افشان : قابلیت های متعددی دارد و می توانید پرینت ، اسکن و کپی تصاویر را انجام دهید ، قیمت پرینتر چندکاره جوهر افشان نسبت به قیمت پرینتر تک کاره جوهر افشان بالاتر است اما از لحاظ اقتصادی خرید پرینتر سه کاره جوهر افشان برای شما به صرفه تر است.

پرینتر چهار کاره جوهر افشان : این نوع پرینترها از لحاظ کارایی نسبت به دو نوع قبلی پیشرفته تر هستند و قابلیت هایی نظیر اسکن ، کپی ، فکس و پرینت تصاویر را دارند.

قیمت پرینتر جوهر افشان به نوع چاپ و قابلیت های آن بستگی دارد از عامل دیگر تاثیر گذار می توان به برند سازنده اشاره کرد و به همین دلیل قیمت پرینتر جوهر افشان کانون (Canon)، قیمت پرینتر جوهر افشان اپسون (EPSON) و قیمت پرینتر جوهر افشان اچ پی (HP)در مدل های مختلف متفاوت می باشد.

آشنایی با پرینتر لیزری

پرینتر لیزری برای چاپ تصاویر از تکنولوژی نوری (لیزری) استفاده می کند. اولین پرینترهای لیزری ، پرینترهای لیزری اچ پی بودند که پا به دنیای چاپ گذاشتند و سپس دیگر برندها شروع به طراحی و تولید این پرینترها کردند. پرینتر لیزری از لحاظ نوع چاپ در دو دسته پرینتر لیزری سیاه و سفید و پرینتر لیزری رنگی قرار می گیرد.

پرینترهای لیزری سیاه و سفید کارشان مشابه دستگاه های فتوکپی است و برای چاپ متون چون نامه های اداری یا فاکتور فروشگاهی مناسب می باشد، اما مدل های رنگی قابلیت چاپ تصاویر رنگی را دارند و برای انجام اموری نظیر چاپ تصاویر گرافیگی ، چاپ رنگی غیر براق مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت پرینتر لیزری رنگی نسبت به سایر مدل های پرینتر بالاتر است.

از لحاظ نوع کارایی پرینترهای لیزری را همانند پرینترهای جوهر افشان در چند دسته تک کاره تنها با قابلیت چاپ ، پرینتر سه کاره لیزری با قابلیت (کپی ، پرینت ، اسکن) و پرینتر چهار کاره لیزری با قابلیت های (کپی ، پرینت ، اسکن، فکس) قرار می گیرند.

قیمت پرینتر لیزری علاوه بر نوع چاپ و میزان کارایی به نوع برند سازنده بستگی دارد ، قیمت پرینتر لیزری کانون (Canon)، قیمت پرینتر لیزری اچ پی (HP) ، قیمت پرینتر لیزری بورادر(Brother) و قیمت پرینتر لیزری سامسونگ (Samsung) در بازار با یکدیگر تفاوت هایی دارند ولی هر چهار برند از برندهای معتبر سازنده پرینتر هستند.

مهم ترین تفاوت های پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزری

1-    قیمت پرینترجوهر افشان نسبت به قیمت پرینتر لیزری پایین تر می باشد.

2-    از لحاظ سرعت و حجم کاری پرینتر لیزری در سطح بالاتری از پرینتر جوهر افشان قرار دارد.

3-    پرینترهای  لیزری به دلیل اینکه برای چاپ از پودری بنام تونر استفاده می کنند ، عمر تصاویر و متون چاپی بالاتر از جوهر است.

4-    هزینه مواد مصرفی در پرنیترهای جوهر افشان بسیار بیشتر از پرینترهای لیزری می باشد.

5-    پرینترهای لیزری به دلیل چاپ صفحات زیاد در زمان کم مناسب مصارف اداری می باشند و از طرفی قیمت بالاتری نیز دارند.

6-    پرینترهای لیزری قابلیت چاپ تصاویر براق را ندارند اما با پرینترهای جوهرافشان می توان تصاویر براق چاپ کرد.

7-    میزان خوانایی نوشته ها در پرینترهای لیزری بیشتر است.

در نهایت می توان گفت اگر گاهی در منزل از پرینتر برای چاپ تصاویر و چارت های رنگی استفاده می کنید ما به شما خرید پرینتر جوهر افشان را پیشنهاد می کنیم . اما برای چاپ سیاه و سفید تکالیف و گزارشات مدرسه یا دانشگاه ،  پرینترهای لیزری سیاه و سفید بهترین گزینه برای شما هستند. مدل های چند کاره این پرینترها برای مصارف حرفه ای و ادارات مورد تائیید میباشد

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()